Person

دوره آموزشی برنامه نویسی رباتیک و ماشین آلات بوسیله برد های Arduino

با ارائه گواهی نامه برنامه نویسی ماشین آلات صنعتی و رباتیک سطح مقدماتی

فرزندان خود را در یک چالش هیجان انگیز از هوش و تجربه سهیم کنید.

والدین عزیز

من محمد رضا بهنود کارشناس اتوماسیون صنعتی و نویسنده فنی و مهندسی در این حوزه هستم و در صنعت سیمان کشور مشغول به فعالیت می باشم. کار بنده راه اندازی خطوط تولید و اتاق های کنترل مرکزی در صنایع کشور است. والدین عزیر اگر می خواهید وقت فرزندتان را تلف نکنید و در کنار آموزش های نوجوانی اش یک حرفه واقعی را به او بیاموزید نباید نگران سن کم فرزند خود باشید. در این آموزش به فرزندتان برنامه نویسی با زبان C ، الکترونیک ، رباتیک و اتوماسیون صنعتی خواهید آموخت. هزینه نه چندان زیاد این کلاس نیز بیشتر به خاطر قطعاتی است که فرزند شما باید با آن کار کند و آنها نیز قطعاتی هستند که کاربرد عمومی دارند و فرزند شما می تواند آن ها را به یکی از وسایل مورد کاربرد در منزل شما تبدیل کند. به نکات زیر توجه کنید:

اگر کار با برد های آردینو را یاد بگیرید می توانید برنامه نویس ماشین آلات شوید که خودش یک شغل پردرامد است. و می تواند زمینه استخدام شما در صنایع آینده را فراهم کند. آردینو و برد های مشابه آن یکی از نقاط عطف صنعت الکترونیک در سال های اخیر به شمار می روند زیرا نقطه شروع استفاده از کامپیوترها در کنار وسایل الکترونیکی هستند به گونه ای که افراد معمولی نیز می توانند این کارها را انجام دهند. امروزه در شش کشور صنعتی و سایر کشورهای پیشرفته جهان به آموزش این گونه وسایل به نسل جوان توجه ویژه ای می شود. آینده تکنولوژی هایی مانند اینترنت اشیا و یکپارچه سازی هوشمند وسایل از این آموزش ها شکل می گیرد.

برد Arduino چیست؟

اما برد آردینو به شما کمک می کند که وارد حیطه برنامه نویسی ربات ها شوید و کارهای بسیار پیچیده ای انجام دهید برد آردینو یه کنترل کننده کوچک و ارزان است. این برد در واقع یک میکروکنترلر (مرکز پردازش) و تعدادی ورودی و خروجی دارد. شما برنامه ای می نویسید و برنامه را داخل حافظه برد ذخیره می کنید. برد وضعین سنسورها و ورودی هایش را تشخیص داده  و طبق برنامه ای که شما می نویسید به موتورها و وسایلی که به خروجی آن متصل کرده اید فرمان می دهد. در شکل زیر یک نمونه از این برد ها را مشاهده می کنید:

برای مثال با این برد می توانید یک بازوی رباتیک بسازید یا یک دستگاه ماشین تراشکاری را کنترل کنید. مثل شکل های زیر:

مجموعه عظیم خلاقیت های Arduino

روش تدریس برنامه نویسی

روش تدریس به صورت 3 ترم ده جلسه ای است که ممکن است این تعداد جلسات با توجه به سطح استعداد کلاس کمتر یا بیشتر شود. در دوره اول با اصول برنامه نویسی آشنا می شوید. برنامه نویسی برد های آردینو بوسیله زبان C++ انجام می شود اما با روش یاددهی موسوم به نمونه کد بدون اینکه بخواهیم برنامه نویسی را مستقیما آموزش دهیم با مفاهیم آن آشنا می شویم. در روش نمونه که طراحی سرفصل آموزشی به گونه ای است که تمام قسمت های کار و جلسات تنها با تکه برنامه های تقریبا یک جور و خیلی کوچک نوشته می شود بنابراین در انتهای دوره بدون اینکه سختی برنامه نویسی را درک کرده باشید به راحتی با مفاهیم اولیه آن آشنا شده اید.

روش تدریس قطعات الکترونیکی

برای آشنایی با خود برد آردینو و سنسورها و قطعات الکترونیکی نیز از روشی مشابه روش فوق استفاده می کنیم. به این صورت که با قطعات با صورتی که مدرس می گوید کار عملی انجام میدهیم و پس از عملکرد طرز کار آن قطعه را متوجه می شویم بدون اینکه به پیچیدگی های آن فکر کنیم. به علت حفظ مطالب درسی از انتشار در فضای وب از ذکر قطعات در این صفحه معذوریم. با تماس تلفنی توضیحات بیشتری دریافت خواهید کرد.

طرح ترم ها

دوره اول به گونه ای طراحی شده که شما در پایان دوره بتوانید یک ماشین کنترلی را با یک دکمه جوی استیک یا چهار جهته که متصل به برد آردینو است کنترل کنید. برای این منظور شما با ورودی و خروجی های برد آردینو ، سنسورها، نحوه کنترل موتور با برد آردینو و نحوه خواندن جوی استیک آشنا می شوید. ابتدا به صورت عملی با تک تک قطعات و متصل کردن آنها به برد آشنا می شویم و در سه جلسه پایانی پروژه هدف را می سازیم. .

در دو دوره بعدی نیز مانند دوره اول یک ربات یا ماشین ساده به صورت هدف در نظر گرفته می شود. در جلسات ابتدایی قطعات و قسمت های پروژه تک تک ساخته می شوند و در جلسات پایانی کل پروژه به صورت کامل ساخته می شود. بازوی رباتیک ، ربات مسیر یاب، ربات جاروبرقی و ربات اندروید گزینه های این پروژه های هستند که با توجه به سطح هوشی کلاس و نمرات دوره اول انتخاب می شوند.

پک قطعات

بسته این دوره آموزشی شامل قطعات الکترونیکی لازم برای ساخت پروژه نهایی می باشد . قطعات آن مصرف عمومی دارند. در انتهای هر دوره پروژه ای به شرکت کنندگان پیشنهاد می شود که بتوانند با قطعات بسته رباتیک خود وسیله ای برای کاربرد روزانه تهیه کنند.

مدرس : مهندس محمد رضا بهنود کارشناس و نویسنده اتوماسیون صنعتی و توسعه دهنده وب

09130343407

معرفی مدرس