اتصال یک طرفه جهت خوانش داده سیستم های SCADA صنعتی و قراردادن داده بر روی پایگاه داده تحت وب

ویروس های نسل جدید St_ux-net و یا ویروس قدرتمند R_eg-in  و سایر ویروس های عادی و یا مسائلی مانند بار شبکه می توانند باعث Down شدن یک سیستم Scada شوند و این مساله می تواند فرایند در حال کار را با صدمات جدی روبرو کند . 

شما به راحتی نمی توانید اطمینان داشته باشید که در یک شبکه اترنت تمامی موارد ایمنی را در سوییچ ها ، مسیر یاب ها یا کلاینت ها رعایت کرده اید زیرا مثلا از قدرت ماژولار R_eg-in آیا امکانات احتمالی آن آشنایی کاملی وجود ندارد بنا براین در کشور ما که اولین هدف این ویروس ها در صنعت هسته ای یا سایر صنایع بوده است ، اتصال شبکه اتوماسیون صنعتی به شبکه اتوماسیون اداری، کار بدون ریسکی نیست. شما می توانید از امکانات تحت وب هر اسکادا یا سیستم های گران قیمتی مانند Central Archive Server در کنار اسکادا بهره ببرید اما Share نمودن داده مربوط به این سیستم ها نیز همان ریسک ها را به همراه خواهد داشت.

در راه حلی که ارائه می شود با تبدیل جریان داده بر بستر اترنت به جریان داده سریال یک طرفه، به صورت کامل از حالت FullDuplex پروتکل tcp/ip فاصله می گیریم و مطئن می شویم که داده ها فقط به صورت خوانش از اسکادا دریافت می شوند سپس داده ها را در یک پایگاه داده تحت وب ذخیره می کنیم. پس از انجام این کار با انواع روش های ساخت Web Application از داده های این پایگاه داده استفاده می کنیم که طبیعتا بر روی هر سیستم عاملی از جمله موبایل ها قابل اجراست. این کار توسط بردهای جدید میکروکنترلر انجام می گیرد. در قسمت زیر دیاگرام مربوطه دیده می شود:

سوالاتی که ممکن است در این زمینه پیش بیاید:
1- به چه طریقی اطمینان حاصل می شود که ویروس ها از طریق اتصال سریال منتقل نمی شوند؟
در پاسخ این سوال باید به دو نکته توجه نمود . اگر بخواهیم پروتکل سریال را با پروتکل Tcp/ip از لحاظ لایه ها مقایسه کنیم این پروتکل درمیکروکنترلرها معادل لایه یک یا لایه سخت افزاری در اترنت است و شش لایه سطح بالا را شامل نمی شود. بنابراین طبیعی است که ویروس هایی که بر بستر اترنت منتقل می شوند و راه ورود خود را از لایه 3 تا 7 به سیستم باز می کنند به هیچ وجه با اینگونه شعوری از اتصال سریال مواجه نیستند تا با سوء استفاده از آن نفوذ کنند. مانند اینکه بخواهیم یک قطار را از یک پل طنابی تفریحی عبور دهیم.  در واقع پروتکل سریال بسیار سطح پایینتری از tcp/ip دارد و داده ها در آن کاملا تحت کنترل هستند و به بیان ساده شعور تبادل دیتای پیچیده را هم ندارد یا از آن می گیریم.
از طرف دیگر متن باز بودن همه چیز را شفاف می کند.

2- به چه طریق مطمئن می شویم که جریان داده یک طرفه است؟
در کدهایی که برای برد می نویسیم در هیچ قسمت نوشتن انجام نمیدهیم بلکه فقط می خوانیم. و مطمئن هستیم که علاوه بر این کد هیچ کد دیگری وجود ندارد.
زیرا در واقع سیستم عامل این پکیج را خودمان نوشته ایم. البته حتی اگر بنویسم هم دقیقا یک بایت خاص را در یک فرمت خاص می نویسیم و باز هم پیکیج هیچ فایلی نوشته نمی شود. گذشته از این خواندن همان بایت  هم بی اثر است زیرا ما در سیستم اسکادا کاری برای آن بایت تعریف نکرده ایم.

آداپتور داده اسکادا با Arduino آداپتور داده اسکادا با Arduino

کاربردهای این سیستم

1- داشبورد آنلاین بر بستر اینترنت سازگار با موبایل برای مشاهده مقادیر فرایندی مهم و تاریخچه آنها به صورت جدول یا منحنی (مانیتور نمودن فرایند درهرجا)
2- داشبورد آنلاین بر بستر اینترنت سازگار با موبایل برای مشاهده  تاریخچه استارت ها و استپ ها
3- داشبورد آنلاین بر بستر اینترنت سازگار با موبایل برای مشاهده آلارم ها و هشدارها و تاریخچه آنها
4- خوانش داده ها یی مانند LogSheet های اطلاعات تولید  و ذخیره بر روی یک پایگاه داده جهت آمارگیری و تحلیل
5- خوانش داده های جمع بندی روزانه تولید یا انرژی و غیره و ذخیره بر روی پایگاه داده وب جهت آمارگیری و تحلیل
6- تحلیل فرایند
7- کمک به مستند سازی خودکار
8- اتصال نرم افزارها به اسکادا جهت انجام امور مختلف

در چه جاهایی کاربرد دارد؟

این سیستم با انواع PLC های زیمنس با کامپیل ساده یا PCS7 کار میکند و برای همه کارخانجات کوچک یا بزرگ بخصوص صنعت هسته ای، نظامی، نفت و سیمان و ... غیره کاربرد دارد. می توانید از این سیتم برای Single task هایی مانند موتورخانه یک استخر و موارد مشابه استفاده نمایید.

در کاربرد های کوچک امکان برنامه نویسی جهت فرمان دادن به سیستم یا گذاشتن تایید مدیریتی برای کار با سیستم  از طریق سیستم امکان پذیر است.

مدل V1: در مدل اولیه یک بلوک داده  64 بایتی دریافت و ثبت می شود.

مدل V2: در این مدل امکان دریافت و ثبت تا 10 برابر مدل قبل یعنی تا 640 بایت در هر ماژول ارتقا یافته است و تا 10 ماژول در کنار هم قرار خواهند گرفت. در این ماژول صفحه LCD برای عیب یابی اضافه گردیده است.


تماس با : 09130343407